Proč Vysoká Hladina Cholesterolu A Vysoký Cholin Potraviny Mohou Být Dobré Pro Vaše Krev

Cholin je základní živina, ale není, přísně vzato, vitamin ačkoli to je často mylně myslel, že jako člen B-komplexu, s níž má mnoho funkcí společného. Cholin by měl být nalezen v hojnosti v normálně zdravé stravy, ale nedostatky byly spojeny s kardiovaskulárních a onemocnění jater, jakož i zhoršené kognitivní funkce.

Až jako poslední v roce 1998

To bylo věřil, že tělo by mohla vyrobit dostatečný přísun cholinu z úzce spojena živin, vitamínu B12 a kyseliny listové. Nyní je však přijímán názor, že i když je tělo skutečně může syntetizovat cholin v omezeném množství, odpovídající přívod z každodenní stravy je také nutné pro zamezení počet potenciálně závažný nedostatek podmínek a nemocí.

Většina cholinu v těle je obsažen v fosfolipidy, zvláštní typ tukové molekuly, z nichž nejčastější, fosfatidylcholin, více obyčejně známý jako lecitin, je také významným potravinovým zdrojem cholinu. Cholin je známo, že je zásadní pro správné fungování mozku neurotransmiterů, a to v podobě lecitin je důležitým prvkem ve složení buněčné membrány a účinná biochemické komunikace mezi buňkami.

Lecitin, navíc je zásadní pro játra má schopnost rozebrat tuků a cholesterolu do “Lipoproteiny o Velmi Nízké Hustotě” (VLDLs), které jsou prováděny kolem těla v krvi. Jakýkoli nedostatek cholinu nebo lecitin proto může v játrech stává schopen metabolizovat tuk a cholesterol v tímto způsobem, a výsledné akumulace může vést k onemocnění známé jako “tučná játra” a nakonec možná závažné onemocnění jater. Některé výzkumy dokonce naznačují, že změny v játrech, které přinesla nedostatek cholinu může vést ke zvýšenému riziku rakoviny jater, i když ne všechny orgány považují tento výzkum jako nezvratný.

VLDLs jsou také nutné pro výroby s Vysokou Hustotou Lipoproteinů (Hdl), tzv. “dobrý cholesterol”, který je obecně uznáván jako významný ochránce proti kardiovaskulárním onemocněním. Tam je také nějaký důkaz, i když výzkum ještě není všeobecně přijímané, že cholin může pomoci při odbourávání homocysteinu, přirozeně se vyskytující bílkovin v těle, která je silně spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

Tyto ochranné účinky může zdát poněkud paradoxní, protože mléko, vejce a játra, která jsou nejbohatší potravinové zdroje cholinu byly v minulosti odsouzen za částky údajně nebezpečného cholesterolu zavádějí do těla. Malý (3 oz) porce hovězí játra, například, bude poskytovat více než 350 mg cholinu, a jediné velké vejce možná 125 mg nebo více. Tak striktní vegetariáni, kteří přijmout s nízkým obsahem tuku, a údajně nízké cholesterolu dietu, která vylučuje tyto potraviny bohaté na cholin, může paradoxně být uvedení jejich kardiovaskulární zdraví v ohrožení.

Naštěstí, nicméně, toto je relativně jednoduchý problém k vyřešení, jako zdroje lecitin vyráběný ze sojových bobů jsou snadno dostupné v obchodech se zdravou výživou. Jednu čajovou lžičku (3,5 g) granulovaný doplněk může poskytnout kolem 130 mg cholinu a je cenově přijatelnější, když pokropil do vhodného nápoje nebo na obiloviny. Arašídy a wheatgerm jsou také užitečné vegetariánské zdroje.

Dát množství je uvedeno výše v nějakém kontextu:

US Food and Nutrition Board (FNB) se doporučuje “Adekvátní Příjem” částka pro cholin 550 mg denně, nebo pouhé 4-5 lžičky granulovaného lecitinu a odhaduje se, že většina dospělých jsou schopni získat mezi 700 a 1000 mg za den, za normálních okolností zdravé výživy. Opatrnost by měla být vykonávána, nicméně, v léčbě FNB doporučení, které se zdá být nastaven na nejnižší úrovni nezbytné, aby se zabránilo poškození jater. A to může být také poznamenat, že 700 mg obrázek pro dolní konec rozsahu normální příjem se zdá nebezpečně blízko 550 mg za den považován za adekvátní FNB.

Ale zamezení vážného poškození životně důležitých orgánů, je, mírně řečeno, velmi minimální by se rozumně očekávat, že o “zdravé” stravě, a velmi dlouhou cestu skutečně od optimální zdraví, které nutriční lékaři trvají na tom, že cílem by měla být.

Například, i když konvenční medicína stále zdráhají přijmout odkaz jako osvědčený, tam je nějaký důkaz, že cholin v množství do 1g může zlepšit kognitivní funkce, zejména paměť. Cholin je známo, že působí jako stimulant na výrobu základních neurotransmitting chemických látek, a tam je také nějaký důkaz, že vysoký příjem během těhotenství může podporovat optimální vývoj plodu mozku a nervového systému.

I když možné důvody nejsou zcela zřejmé,, tam je také dobré důkazy, že vysoké dávky cholinu může výrazně zlepšit sportovní výkon, v dlouhé vzdálenosti, vytrvalostní akce, jako je maraton nebo triatlon.

Tak vzhledem k tomu, že FNB zavedla 3,5 g (tj. 3,500 mg) denně jako horní bezpečný limit pro příjem cholin, než jakýkoliv potenciální (a menší) vedlejší účinky by mohly být s nimiž se setkávají, a že cholin nemůže být uložen v těle, zdá se, že není důvod, aby se zaměřila na příjem vyšší než doporučená minimální, nebo “přiměřené” množství.

Author at Továrna na Zdraví | Website

Růžena vyrostla v rodině zdravotnických profesionálů. To ji inspirovalo k tomu, aby se stala registrovanou dietoložkou. Nyní má více než 26 let zkušeností - pracovala jako klinická dietoložka v rodinné poradně i v oblasti kritické péče. Jako wellness poradkyně poskytuje Růžena lekce zaměřené na zdravotní problémy a krásu. Ve své soukromé poradně pak klientům pomáhá v oblasti výživy a funkční medicíny. Vytvořila plán se zásadami, které umožňují ženám cítit se a vypadat co nejlépe. Jelikož sama dodržuje tyto zásady, stala se symbolem své poradny – příkladem zdravého života.

LEAVE A REPLY