Acai a Plody Godži – Superpotraviny, Superovoce, Nebo Jen Exotické Ovoce?

V posledních letech s acai a plody godži staly velmi populární po celém světě, zejména v Severní Americe. Acai a godži = extrakty pro zdravou výživu jsou prodávány samostatně, a v kombinovaném extraktu ve formě jako acai a godži šťávy a doplňky zdravé výživy. Bylo vytvořeno mnoho tvrzení o úžasných zdravotních gvýhodách acai bobulí a plodů godži; některé založené na skutečnosti, goji jiné zcela přehnané. Tak zapomeňme na humbuk a zkoumejme fakta.

acai-a-plody-godzi

Bobule acai jsou ovoce z palmy Acai (Euterpe oleracea), která roste volně ve Střední a Jižní Americe, zvláště v deštných pralesích Brazílie. Každý strom produkuje dvě úrody acai bobulý ročně, přičemž připadá mezi 700 a 900 plodů na rostlinu. Bobule acai jsou fialovo-černé barvy, mají podobný vzhled jako hrozny, ale jsou menší. Acai jsou také známé jako amazonské bobule, brazilské bobule a brazilské palmové bobule.

Godži jsou plodem rostliny Lycium barbarum, nyní pěstované v mnoha částech světa, ale hlavně v Číně, Mongolsku a tibetských Himalájích. Věří se, že godži vznikli v Asii a jihovýchodní Evropě před mnoha tisíci lety. Godži jsou malé červené bobule, podobné tvarem rybízu a známé pod několika dalšími jmény, goji šťáva včetně kustovnice čínská, kustovnice, Mede bobule, Lycium, tibetské Goji, himálajské Goji a bobule manželství.

Domorodí obyvatelé používali acai a godži bobule po staletí pro jejich nutriční a léčivé výhody. Současný vědecký výzkum potvrdil to, co domorodí obyvatelé vždy věděli: acai a godži bobule mají skutečné a podstatné zdravotní výhody.

Vědci potvrdili, že vynikající antioxidační vlastnosti těchto vysoce výživných plodů může výrazně snížit destruktivní povahu volných radikálů – vedlejších produktů vyráběných v těle, které mohou poškodit váš imunitní systém. Výzkumy dokonce zjistily, že acai má mnohem větší koncentraci antioxidantů než červené víno a zelený čaj!

Podle posledních studií, acai mají větší obsah kalorií (a tedy i energie) než godži bobule a větší hustotou vlákniny a “dobrých” tuků (kyselina olejová). Plody godži však mají vyšší koncentraci bohatých minerálů, vitamínů, aminokyselin a cukrů.

Ve srovnání s mnoha jinými druhy bobule goji hubnutí ovoce a potravin, mají acai i godži vysoký obsah antioxidantů, vitamínů, minerálů, vlákniny a zdravých tuků. Dohromady poskytují významné výhody pro kardiovaskulární systém, mozek, kůži, klouby a imunitní systém; a také pomáhají při prevenci nemocí, zažívání, potlačení chuti k jídlu a zdravém stárnutí.

Není divu, že došlo k masivnímu nárůstu prodejů produktů s acai a godži v posledních letech, což potvrzuje hodnocení těchto plodů jako přírodních superpotravin.

Author at Továrna na Zdraví | Website

Věrka získala diplom zaměřený na vědu o výživě na jedné z nejlepších lékařských univerzit. Nyní pracuje jako výživová poradkyně. Je také autorkou mnoha knih o zdraví a kráse. Během psaní knih se zároveň věnovala vědeckému výzkumu. Ví, jaký přínos má zdravá výživa a informace, o které se se svými čtenáři dělí, jsou podložené vědeckými důkazy. Za své poslání Věrka považuje inspirovat lidi a pomoci jim vést co nejzdravější a nejšťastnější život.

LEAVE A REPLY